Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı -

DİKEY GEÇİŞ KAYIT İŞLEMLERİ

gelişim üniversitesi
  1.   Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
  2. İçerik


DİKEY GEÇİŞ KAYIT İŞLEMLERİ


Üniversitemizde Kesin Kayıt tarihileri 14 - 20 Eylül 2023 (Bu tarihler öncesi ve sonrasında kesin kayıt yapılamaz)
  
Elektronik kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu "Üniversite E-Kayıt" uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 14-18 Eylül 2023 tarihleri arasında (18 Eylül 2023 tarihinde saat 23.59'a kadar) elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecektir.
                  
DGS için kesin kayıttan önce ön kayıt yapmak için tıklayınız.


Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar ve liseden 2008 öncesi mezun olan veya mezun olamayan adaylar gibi) dâhil edilmeyecektir. Sağlık raporu vb. istenen programlara yerleşen ve liseden 2008 öncesi mezun olan veya mezun olmayan öğrencilerin 14 Eylül -20 Eylül 2023 tarihleri arasında istenen belgeler ile birlikte ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.
       
Ön kaydınız tamamlandıktan sonra kesin kaydınızı yapmak için,
 
        - Tam burslu değilseniz ücretinizi ödemelisiniz.
        - Ödeme için gerekiyorsa Üniversitemize  gelerek veya E-Devlet üzerinden kesin  kaydınızı tamamlamalısınız.
         - İstenilen belgeler


ÖNLİSANS MEZUNİYET DURUMU

Mezun durunda olan öğrencilerin kesin kayıt sırasında mezuniyetleri ile ilgili bir belge getirmelerine gerek yoktur.
Henüz önlisans  mezunu olamamışsanız kaydınızı 2023-24 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar mezun olmanız ve bunu belgelemeniz koşulu ile  şartlı olarak tamamlamanız gerekmektedir.
Henüz önlisans mezunu olmayanların kayıt haftasında kayıtları alınmayacaktır. Bu durumda olan öğrencilerin kayıt işlemleri mezun olduktan sonra yapılacaktır.   
 
LİSE MEZUNİYET DURUMU

2008 ve öncesinde liseden mezun olduysanız Mezuniyet durumunuz Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mezuniyet doğrulama ekranından doğrulanamadığından kesin kaydınızı Üniversitemize gelerek tamamlamanız gerekmektedir.


Muafiyet ve Sınıf İntibaklarınızın Yapılabilmesi İçin Ders İçeriği ve Transkriptinizi Ön Kayıt ekranında yüklemeniz gerekmektedir

AKSİ HALDE DERS KAYDINIZ YAPILAMAYACAKTIR 
 
Sadece ön kayıt yapılması kesin kayıt için yeterli değildir.
 
Öğrenci Kimlik Kartınız derslerin yüz yüze başladığı ilk hafta dağıtılacaktır. Dağıtım yeri ve zamanı sms ile duyurulacaktır.
Ön Kayıt ve Kesin Kayıt işlemleri hakkındaki tüm sorularınız için hitm@gelisim.edu.tr adresine email atabilirsiniz.

ÖNLİSANS MEZUNİYET DURUMU

Henüz önlisans  mezunu değilseniz kesin kaydınızı 2023-24 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, Üniversitemize gelerek tamamlayabilirsiniz.

ÖZEL KOŞUL İSTEYEN PROGRAMLARIMIZ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:


HAVACILIK YÖNETİMİ (lisans) mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).
DGS EK 2023 Şartlı Kayıt Duyurusu
2023 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2023 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 03/08/2023 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.